• Home »
  • Stavba »
  • Územní a stavební řízení je minulostí – co platí od roku 2018

Územní a stavební řízení je minulostí – co platí od roku 2018

Územní a stavební řízení je minulostí, jaký v nich vlastně byl rozdíl a jak to se stavebním zákonem vypadá dnes? V článku se mimojiné dozvíte informace týkající se nového stavebního zákona, který nese název koordinační řízení.
Pokud se budeme bavit o územním řízení, jedná se o tzv. rozhodování. Víte v čem spočívá rozhodování a čeho se týká? Řeší se to, zda jde o stavbu v souladu s pravidly územního rozvoje a územního plánu obce.

Musíte podat žádost, kterou provedete na stavebním úřadě, ten poté rozešle všem účastnikům oznámení. Stavební úřad následně vydá územní rozhodnutí. V územním rozhodnutí mohou být stavebním úřadem změněny údaje, jako jsou například změny využití území nebo umístění stavby. Výjimka, kdy stavební úřad vydá pouze územní souhlas lze přečíst v §96 stavebního zákona.

U stavebního řízení se projednává kompletní stavba do detailnějšího popisu, který obsahuje provedení a technické parametry. Jestliže uspějete při žádosti ve stavebním řízení, dostáváte stavební povolení a můžete tak začít s výkonem práce. Územní a stavební řízení můžete vést společně, jsou-li podmínky v území výslovné.
V minulosti bylo nutné rozdělovat dvě zmiňované věci ohledně stavebního zákona. Od 1. ledna 2018 byla provedena novela stavebního zákona, která spojuje územní a stavební řízení v jednu žádost, tzv. koordinační řízení. Při stavbě bazénu s plochou do 40 m2 nebo stavby nepřesahující 25 m2, není povinnost jednat s úřady. Do těchto staveb se počítají například skleníky, jejichž výška je do 5 metrů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup