Realitní makléř a neprofesionální práce – takhle rozhodně ne!

Realitní makléř a neprofesionální práce – takhle rozhodně ne! Přinášíme vám další zajímavé triky, pomocí kterých si neprofesionální makléři pomáhají. Některé z nekalých praktik jsme již probírali, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti. Jste majitelem nemovitosti a rozhodli jste se ji prodat sám? Vyfotil jste nemovitost a poté nahrál fotografie na inzerci?

Kontaktoval vás realitní makléř s tím, že má vážného zájemce a jestli se nemohou přijít na nemovitost podívat? I takové případy mohou nastat, ale pozor! Má to hned několik háčků. Ve většině případů se jedná o trik realitního makléře, kdy se domluví schůzka s tím, že přijde už s konkrétním zájemcem. Na místo buď to zájemce vůbec nedorazí, protože neexistuje anebo se dostaví, dokonce projeví zájem, ale realitní makléř vás vyzve k podpisu exkluzivní smlouvy.

Pokud k podpisu nedojde, jednoduše zájemce nemáte a jakožto člověk, který chce prodat nemovitost smlouvu podepíšete. Jakmile dojde k podpisu smlouvy, nejspíše vás další den bude realitní makléř kontaktovat s tím, že zájemce, který měl o nemovitost zájem z nějakých důvodů změnil názor. Ptáte se proč? Realitní makléř z vás chtěl dostat pouze exkluzivní smlouvu a potřeboval k tomu tzv. bílého koně.

Jaké další triky realitní makléři používají k tomu, aby získali exkluzivní smlouvu? Po telefonu vám sdělí, že by chtěli nemovitost vidět a naslibují vám hory doly. Na schůzce v dané nemovitosti vám realitní makléř znovu opakuje, že vám dokáže prodat váš majetek za mnohem vyšší cenu, než uvádíte vy, ale očekává za to podpis exkluzivní smlouvy. Ve smlouvě ale bude stát, že pokud se nemovitost neprodá za cenu uváděnou na začátku, bude se postupně cena snižovat, až najednou zjistíte, že jste na mnohem nižší ceně, než jste očekával.

Předejít tomu můžete výběrem kvalitního realitního makléře. Když se díváte na zboží, které vás zajímá, co uděláte jako první? Jednoduše se podíváte na recenze lidí. Realitní činnost funguje podobně, vyberte si profesionála při cestě za prodejem nemovitosti.

Další neprofesionální triky spočívají v takové hře, kterou bychom mohli nazvat hra na schovávanou. Realitní makléř vám zavolá, že má o vaši nemovitost zájem, bez toho, než by řekl, kdo je. Sjedná si s vámi schůzku a přijde se na nemovitost podívat. Jakmile nastane vhodný okamžik, představí se vám, že pracuje jako realitní makléř a že je jeho účel návštěvy jasný, podepsat s vámi exkluzivní smlouvu. Mnohdy ale může nastat horší situace, kdy se vám na prohlídce realitní makléř nepřizná, nemovitost si nafotí a bez vašeho vědomí začne inzerovat.

Předložil vám realitní makléř smlouvu, ve které není skoro žádný text? Žádná zmínka o tom, jak bude obchod probíhat? Jenom jste si malým písmem přečetli text ve smyslu, že se vše řídí podle obchodních podmínek uváděné na internetových stránkách dané realitní kanceláře? Tahá vás do podpisu? Rozhodně nic nepodepisujte. Kvalitní realitní kanceláře a makléři by měli mít jasně dané smlouvy, kde si vše můžete přečíst bez nutnosti návštěvy jejich internetových stránek.

Vybírejte si kvalitní realitní kancelář, která má doložitelné reference a snadno si je můžete přečíst i na internetu. Ještě pořád jsou na realitním trhu kanceláře, které i v případě neúspěšného prodeje vaší nemovitosti po vás budou chtít zaplatit provizi. Jak už může napovědět, jedná se o velmi nekvalitní realitní kanceláře a jejich zájem nejsou klienti, ale peníze. Vždy trvejte na řádné smlouvě, kde budou přesně uvedené podmínky spolupráce.

Jedním z mnoha dalších nepříjemných triků bývá v podpisu smlouvy s majitelem realitní kanceláře. Přijel za vámi realitní makléř a dohodli jste se na spolupráci? Předložil vám smlouvu, kterou jste podepsal, ale jeho podpis prozatím neučinil s tím, že ji musí podepsat majitel realitní kanceláře? Jedná se o další velmi podvodné jednání. Pokud nemovitost realitní kancelář neprodá a vy tak budete mít zájem služby s realitní kanceláři vypovědět, zjistíte, že smlouvu nemáte vůbec u sebe.

Pokud kontaktujete realitního makléře, jednoduše můžete přijít na to, že byli některé stránky smlouvy vyměněny s tím, že váš podpis je na poslední stránce smlouvy. Ve finále vám budou naúčtovány všechny náklady spojené s práci realitní kanceláře, a to v případě, že nemovitost se neprodá.

Slíbila vám realitní kancelář, že v případě neúspěšného prodeje vaší nemovitosti ji od vás odkoupí přímo oni? Tak jste právě naletěli na další často používaný realitní trik. V ten moment vám to možná ani nedochází a říkáte si, že nemůžete nic ztratit. Jednoduše, pokud se nenajde zájemce, odkoupí nemovitost přímo realitní kancelář, takže v obou případech prodám.

Pozor! Pravda je ovšem úplně někde jinde, realitní kancelář se při těchto smlouvách ani nesnaží nemovitost nabízet, ptáte se proč? Realitní kancelář má zájem o vaši nemovitost, a tak zkrátka vyčkává do ukončení platnosti smlouvy. Jakmile smlouva končí, sdělí vám, že nedokázali nemovitost prodat, a tak ji od vás odkoupí. Bohužel pro vás velmi nevýhodné řešení, ale protože jste pod tlakem toho, že se nedokázala nemovitost za několik měsíců prodat s nabídkou souhlasíte.

Další zajímavé realitní články:


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup