Pohádkové vilíny

I vy si myslíte, že v zimě v zahradě nic nekvete? A co tak vilín, keř podobný lísce, který prostor na pozadí bílé sněhové pokrývky rozehraje chomáčky sytě žlutých nebo oranžovočervených květin? Že ho neznáte? Tak pak je nejvyšší čas seznámit se …

Sladká vůně a barevné květiny?

Vilíny se do Evropy dostaly z Číny. Květy poměrně dlouhověké vilíny (Hamamelis) odolají mrazu, větru i sněhu. V silnějším mrazu se však tenké květní lupínky svinou směrem dovnitř. Naopak, v slunečném počasí se rozvinou do plné krásy. Právě tato vlastnost umožňuje vilínu kvést i tehdy, když by se to jiným keřům nepodařilo – uprostřed zimy. Tento keř je pěstitelsky nenáročný. Mezi jeho další přednosti patří i poměrně dlouhé období kvetení – někdy až do března.

Vilín měkký (Hamamelis MOLIS) kvete už na Vánoce (kultivar, Advent ‚), ostatní (Hamamelis intermedia a jeho kultivary) rozkvétají postupně během celé zimy až do jara. Pro květiny vilínu (zejména pro žlutě kvetoucí kultivary) je typická sladká vůně. Co se týče barevnosti, kromě žlutých odstínů jsou atraktivní i druhy s červenými květy – Hamamelis xintermedia, Diane ‚či, Ruby Glow‘, s oranžovými květy – Hamamelis xintermedia, Harry ‚. Ze žlutě kvetoucích druhů a kultivarů třeba zmínit Hamamelis mollis, Boskoop‘ s většími chomáčkovitými květy.vilín

Vzácný host a jeho umístění

Nejkrásněji působí čerstvě zasněžené větvičky s květy rostoucí před oknem obývacího pokoje, jídelny nebo ložnice, odkud je lze každodenně pozorovat. Vyniknou zejména jako solitéry v trávnících (na podzim mají pěkně zbarvené listy), v sousedství stále zelených keřů (cesmíny, bobkovišně) nebo před tmavším pozadím jehličnanů či živých plotů. Vilíny můžete pěstovat i ve vegetačních nádobách na balkoně či na terase (ideální je kultivar, Westerstede ‚vilínu měkkého). Jelikož vilíny jsou poměrně drahé (pro pomalejší růst a složitější rozmnožování) a vzácné, v našich zahradách se příliš často neobjevují, i přesto, že jsou v nabídce zahradníků. Osobně jsem se s nimi setkal pouze v zahradách v zahraničí. Pokud máte rádi originalitu, zkuste si pořídit vilín – pravděpodobnost, že tento keř bude mít i váš soused, je totiž velmi nízká.

Vhodné podmínky a výsadba

  • Při výběru místa pro vilín myslete na to, že v dospělosti bude mít otevřenou korunu a rozložitý růst. Roste sice pomaleji, ale časem zabere kolem sebe spoustu místa, někdy až tři metry.

  • Na řez nereaguje nejlepší, dokonce jím můžete poškodit charakteristický tvar této dřeviny. Řezem se nezmlazují ani starší a přehuštěné keře.

  • Vilínu vyhovuje slunce nebo mírný polostín, propustná a humózní, mírně kyselá půda. Ve stínu kvete málo. Ideální je chráněné místo a spíše vlhčí půda.

  • Vilín nesnáší přesazování, stejně mu nevyhovuje ani blízkost kořenů jiných keřů a stromů.

  • Keř vysazujte na podzim nebo na jaře s kořenovým balem.

  • Po zasazení nevyžaduje speciální péči, důležitá je jen pravidelná zálivka.

  • Listy vilínu virginského (Hamamelis virginiana) využívá farmaceutický průmysl – výtažky z nich pomáhají při lokálních zánětech sliznic a kůže a při léčbě cévních onemocnění. Kůra se zase osvědčila při výrobě kosmetických přípravků určených pro péči o kůži a vlasy.

  • A ještě jeden tip: Pod starší exemplář vilínu umístěte také zahradní lavičku. Vytvoříte tak romantické posezení i během slunečného zimního poledne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup