Pod taktovkou romantika

Dokáží (některé rychleji, jiné pomaleji, ale vždy precizně) zakrýt nevzhledné zdi, ploty a kouty. Bez problémů obléknou nahé altány a pergoly. Mnohé z nich upoutají rozmanitými květinami a některé dokonce i plody. Své ambice dostat se nahoru nepotlačují a i s barvou vždy vyjdou ven. Každé zahradě vdechnou něco romantického … Popínavé rostliny.

Způsob výsadby

Popínavé rostliny pěstované v květináčích můžete vysazovat celoročně (kromě mrazivého počasí). Ideální je časný podzim. Před výsadbou si důkladně nastudujte, jaké druhy jsou vhodné do vaší zahrady (berte v úvahu prostor, světelné a půdní podmínky), ale i jakou péči rostliny budou vyžadovat a jak dlouho budete na výsledný efekt čekat (ne každá popínavá dřevina vám hned rozkvete a zazelená zeď).

Jak vytvořit zelenou fasádu?
Při výběru rostlin zohledněte světové strany. Pokud je fasáda domu orientována na sever, rychle ji zaroste břečťan nebo podražec. Na východní stranu, kde většinou svítí slunce jen dopoledne, jsou vhodné podražec, pohanka, břečťan a přísavník (poslední dva můžete spolu kombinovat). Na východě se bude dařit i popínavé a nádherně kvetoucí hortenzii. Jižně orientovaná fasáda je ideální pro akebie (Akebia Quint) nebo tulipán (Campsis radicans). Na západní straně mohou být rostliny vystaveny silnému větru, kterému odolají zejména břečťan a přísavník.
 popínavé rostliny

Popínavé rostliny podle možnosti nevysazujte těsně ke zdi (bývá zde suchá půda), raději dodržte 60 až 90 cm odstup. Jáma pro kořenový bal by měla být prostorná – dvakrát širší než kořenový bal pro snažší vyklepnutí z květináče. Na dno jámy se doporučuje dát drenážní vrstvu z hrubého štěrku.

Rostliny umístěte mírně šikmo směrem k opoře (musí být připravena s dostatečným předstihem). Z kořenového balu neodstraňujte původní oporu – ta usnadní adaptování osázené rostliny na nové podmínky. Nakonec jámu zasypte půdou s obsahem humusu, přitlačte ji k rostlině a důkladně zalijte.

Jak se o ně postarat

Nejdůležitější činností při péči o popínavé rostliny je vydatné zavlažování (zejména v létě a během prvních let po výsadbě). Každoročně na začátku vegetačního období rostliny přihnojte granulovaným hnojivem, ty starší se obejdou i bez hnojiva.
Zapomínat by se nemělo ani na vyvazování výhonků k opoře (ke konstrukci), podle možnosti ne drátem, protože ten by se mohl po čase zaříznout do stonků. Po výsadbě popínavých dřevin půdu a její okolí namulčujte drcenou kůrou (vrstva by měla mít tloušťku alespoň 5 cm) – sníží se odpařování vody a zamezí růst plevele.

Každoroční řez je důležitý zejména u popínavých růžích, vistárií a plaménku. Starší rostliny můžete seříznout těsně nad zemí, čímž podpoříte jejich bujnější růst. Ostatní popínavky můžete řezat dle potřeby (pokud tvoří překážku nebo zasahují do sousedních výsadeb).

Opory a konstrukce

Téměř všechny popínavé rostliny jsou odkázány na opěrné dřevěné nebo kovové konstrukce, které musí být dostatečně pevné, aby udržely rostlinu s množstvím listů a květů. Nezapomeňte, že ovíjivé druhy (například vistárie) potřebují pevnější a masivnější konstrukci.

Tip:
Zajímavým řešením pro popínavé rostliny může být i využití takzvané vyklápěcí dřevěné mříže, která umožňuje ošetřování fasády pod zelenou plochou. Velmi pěkné jsou i kovové nebo dřevěné jehlancovité konstrukce.

Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup