Okrasné dřeviny změní zahradu

„Neznámé“ okrasné dřeviny většinou nádherně kvetou, některé překvapí barevnými plody či podzimním zbarvením listů a atypickou kůrou. Jiné zůstávají pěkné i v zimě. Přestože pocházejí z různých oblastí světa, ve srovnání s ostatními okrasnými dřevinami nejsou o nic více náročné na pěstování. Pravda je, že některé jsou choulostivější (nesnášejí prudký pokles teploty), proto je na zimu potřeba je první roky po výsadbě zakrývat.

Málo známé dřeviny

Čínský trpaslík
Mezi pěkné a málo známé kvetoucíé okrasné dřeviny patří klerodendron (Clerodendrum Bungee). Pochází z Číny. Purpurovoružové vonící květy se objevují v létě. K tomu je však zapotřebí každoroční hluboký jarní řez (asi 10 cm nad zemí).
Keř je vysoký jen jeden metr, má v oblibě slunečné a před větrem chráněné místo. Vyhovuje mu běžná zahradní půda. Po krátkém čase může vytvořit hustý porost. Na zimu je třeba klerodendron zakrýt suchým listím a jehličnatými chvojkami. Pokud i tak namrzne, rychle znovu obroste.
Nenáročný dřín
Velmi málo se pěstuje dřín květnatý
(Cornus florida), přitom jde o nenáročnou dřevinu. Kvete začátkem léta – má nápadné a exoticky působící růžové nebo bílozelené květy. Aby bohatě kvetla, je nezbytná mírně kyselá a humusovitá půda, slunce nebo polostín a chráněné stanoviště. Rostlina je atraktivní nejen v době květu, ale i na podzim – tehdy se její listy pěkně zbarvují. Dřín vynikne i jako solitér, i ve skupinové výsadbě. Je vhodný do japonských zahrad nebo do blízkosti rododendronů.
Protože dospělá rostlina dorůstá až do výšky 5 m, není vhodná do malých zahrad.
Strážce domu
Na jaře může v zahradách ve vinařských oblastech zazářit ceanot (Ceanothus x thyrsiflorus). Jeho květy jsou drobné (uspořádané v hustých soukvětích), bleděmodré, rostliny jsou jimi doslova obsypané. Tato stálezelená dřevina dorůstá do výšky 2 m. Potřebuje chráněné a slunné místo.
Nejlepší je tyto dřeviny vysadit někde k domu, v Anglii ji s oblibou sázejí k plotům. Na zimu ceanot zakryjte silnější vrstvou listí.
Jehličnan s orientálním šmrncem
I v sortimentu jehličnanů je pár „nepoznaných“ druhů. Patří mezi ně i kryptoméria (Cryptomeria japonica). Latinský název naznačuje její původ. Dospělé kryptomerie (v našich podmínkách dorostou do výšky 6 až 8 m) mají úhledný tvar, ve větších zahradách jsou zajímavými solitéry. Nižší kultivary (, Vilmoriniana ‚) se vejdou zase do skalek a vegetačních nádob. Tyto keře jsou jako stvořené pro zahrady v japonském stylu. I když je kryptoméria mrazuvzdorná, v tuhých zimách někdy namrzá.
Na svůj růst potřebuje polostín, výživnou a mírně vlhkou půdu bez obsahu vápníku (sucho jí nedělá dobře). Tento stálezelený jehličnan se na podzim zbarvuje do bronzova.
Dřeviny do zimy i do tepla
V na jaře a v létě upoutá svými květy i cist
(Cistus x hybridus). Bohaté kvetení tohoto jen 1,5 m vysokého keře (původem z Kanárských ostrovů) je podmíněno slunečním stanovištěm a propustnou, spíše sušší půdou. Květy cistu jsou miskovité, bílé, růžové nebo fialové. Dřevina vynikne na okraji záhonů, v předzahrádce a květinových výsadbách. Snese i slabší mráz, ale více jí vyhovuje suché a horké léto. Výsledkem pravidelného zastřihávání je pěkný hustý tvar keře.
Atraktivní jižan
V zahradách ve vinařských oblastech může být pěkný i vítečník sítinovitý
(Spartium junceum). Podobně jako několik druhů u nás málo známých dřevin i tento keř je původem ze Středomoří. Podobá se známému čilimníku (Cytisus). Vítečník sítinovitý dorůstá do výšky 2 m a v létě je doslova obsypané zlatožlutými květy. Upoutá však i netradičními metlovitými větvemi. Někdy může opakovaně kvést na podzim. Potřebuje chráněné slunné místo, písčito-vápenatou půdu a sucho. Na zimu je třeba okolí kořenů přikrýt silnější vrstvou listí.
Přizpůsobivá kráska
Pokud se vám zdá vaše zahrada monotónní, vysaďte do ní ruj (Cotinus coggygria, Royal Purple ‚) – vnese do ní barevnost a proměnlivost. Typická pro její listy je bordó barva. Patří mezi opadavé dřeviny. Rostlina dorůstá do výšky 3 m, ale stříháním lze udržet její nižší vzrůst. Předností škumpy je, že se přizpůsobí různým podmínkám, snese sucho i vlhko, nepřekáží jí ani silnější slunce. Vynikne ve skupinách spolu s jinými keři, případně v květinových záhonech.
Návštěvník z USA
Do větších zahrad je vhodný rozložitý kalykant floridský
(Calycanthus floridus). V příznivých podmínkách dorůstá do výšky 2,5 m. Vynikne zejména jako solitér, například u plotu.
Upoutá bordó, příjemně voňavými květy, které se objevují koncem jara a připomínají malé květy magnólií. Aromatické jsou i jeho listy a kůra. Kalykant je pěstitelsky nenáročný – potřebuje slunné místo, vlhkou a na humus bohatou půdu. Je třeba ho také průběžně stříhat.

Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup