Několik tipů k levnějšímu bydlení

Pustit se dnes do stavby domu není vůbec jednoduché. Kdyby neexistovaly hypotéky, tak by se většina z nás k vlastnímu samostatnému bydlení ani nedostala. Dostupnost bydlení je tak velmi sporná.

V minulosti to bylo mnohem jednodušší. A teď mluvíme o dávné minulosti. Pokud si chtěli naši předkové postavit vlastní dům, tak si ho při usilovné práci do jednoho roku smontovali. Byly to jednoduché stavby, posloužily však svému účelu. V dávné době neexistovaly žádné složité finanční nástroje jakými jsou hypotéky. Jak je to možné, že přístup k standardnímu bydlení se neustále komplikuje?

Pravda je taková, že naše nároky na kvalitu bydlení rostou rychleji než naše příjmy. Výsledkem je pak situace, že na běžné bydlení si musíme brát 30-leté půjčky. Kdybychom se uměli uskromnit s tím, v čem bydleli naši předkové, bydlení bychom si zhotovili z několika výplat.

Problém je v tom, že naše nároky jsou mnohdy pouze obrazem obecných tužeb. Dům si nestavíme pouze pro naše pohodlí, ale také z různých dalších méně logických příčin. Potřebujeme mít dům, který je pěkný. Který zaujme návštěvu zda který nám budou sousedé závidět. Bydlení znakem sociálního statutu.

V tomto článku se nesnažíme navrhnout, abyste se vykašlali na cihlový dům a pustili se do zemljanky. Hlavní myšlenkou tohoto článku je to, že v současnosti si budujeme často zbytečně drahé příbytky, které pak jdou na úkor volného času a v konečném důsledku kvality života.

Přinášíme několik tipů, jak ušetřit při stavbě domu.

Sádrokartonové podhledy nejsou potřeba

Sádrokartonem snížené stropy jsou v dnešní době mimořádně oblíbené. Přinášejí několik atraktivních benefitů. Snížením stropu zmenšíte množství prostoru, který je třeba vytápět. Do sádrokartonového stropu je možné umístit atraktivní led světla. Celkově to prostě působí dobře. Otázkou však je, zda se to vyplatí. Zda to za to stojí.

Zajímavé světelné efekty je možné dosáhnout i jinými způsoby, které zanechají ve vaší peněžence daleko menší stopu. I zde platí velmi důležité upozornění – berte aktuální stavební trendy s rezervou. Velké množství z nich nemá reálné opodstatnění a je pouze výsledkem módy, která tak či tak jednou pomine.

Nepodlehněte kráse dřeva při renovování bydlení

Nepochybně dřevo je pěkný materiál, který se nám lidem nějak přirozeně líbí. V nedávné době jsou velmi populární dřevěné podlahy. Projít se po takové podlahy je opravdu příjemné. Vaše smysly budou spokojené – dřevěná podlaha nestudí a lahodí lidskému oku.

Otázka je v podstatě velmi jednoduchá – do jaké míry jste ochotni zaplatit za krásu. To, že vám v magazínech ukazují krásné ložnice ještě neznamená, že je pro vás dobré takové interiéry imitovat. Rozhodně je to výhodné pro výrobce materiálu a stavební firmy. Pro vás to však vždy znamená navíc  náklady, které nejsou pouze finanční.

Vydlážděné dvory

Pěkné dlaždice na dvoře jsou do jistě míry dnes symbolem. Čím více dlaždic, tím lépe. Chodníky musí být vydlážděné. Parkoviště musí být vydlážděné.

Nakonec lidem zůstane vydlážděný dvůr za několik tisíc korun. Velkou nevýhodou dlaždic je, že nepropouští vodu (alespoň ne přímo) a na přímém slunci se rozpálí. Prohřívají tak celé mikroklima. Naproti tomu běžný trávník nestojí téměř nic a nepříjemné teplo dokonale pohlcuje. Nelze zapomenout ani na význam zeleně v našem životě – zelená barva uklidňuje a dodává životní energii.

Stavební a interiérové prvky z exotického dřeva

Vždy se dají koupit hezčí dveře či okna. Když má soused plastové, já musím mít dřevěné. Když má soused dveře z obyčejného dřeva, já chci mít z exotického. Chcete-li hrát tuto hru, tak se klidně do ní pusťte. Můžete si však být jisti, že plastové dveře jsou stejně bezpečné jako dveře z exotického dřeva z Jihovýchodní Asie.

Samozřejmě, že prodejci se vás budou snažit přesvědčit, že jejich výrobek je daleko lepší. On i může být lepší, rozdíl však nemusí být významný. Marketing dokáže nafouknout i minimální výhodu do absurdních rozměrů. Můžete pouze hádat, kdo zaplatí náklady na marketing. No přece vy – spotřebitel.

Větší dům neznamená lepší dům

Velikost domu je u nás vnímána jako sociální status. Smetánka má takové velké domy, že se v nich rodina má problém najít. Chudí lidé se zase tísní v králikárnách. Takto si to dokáže zjednodušit velmi mnoho lidí. Z tohoto důvodu se domy nejednou staví na základě této představy, a nikoli na základě potřeby.

Čtyřčlenná rodina se bez problémů vejde do domu s obytnou plochou do 80 metrů čtverečních. Dvě ložnice postačí. Děti jistě ocení více času strávené s rodiči, jak velký dům. Čas jsou peníze. Zbytečně drahý dům znamená více času stráveného v práci namísto času stráveného s rodinou doma či na výletech.

Jsou pro lepší bydlení nutné dekorace?

Ono se to nemusí tak zdát, ale nejvíce peněz nakonec utratíte na různé drobné dekorace. Tu taková ozdoba, tam či onam. Sem půjde suvenýr z letní dovolené, tam parádní kousek z antikvariátu. Kdybyste si to všechno spočítali, tak byste byli překvapeni, o kolik vám to prodražilo bydlení.

Bydlete v pěkném. Bydlet se však dá i v jednoduché kráse, která je výrazně levnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup