Malá zahradní technika

Sekačky, vyžínače a křovinořezy usnadňují a zkulturňují náročnou práci v zahrádce. Rotační kultivátor nás zase zbaví od tradiční dřiny s rýčem nebo hráběmi. I u těchto strojů bychom neměli zapomínat na údržbu.

Křovinořezy a motorové kosy

Většinou mají dvoutaktní motory. Dvoutakt nemá olejovou vanu, díky čemuž je lehčí. Využijeme je zejména při delší práci, když nám není jedno, kolik kilogramů musíme držet v rukou. Nezáleží na tom, v jaké poloze motor pracuje, protože je stále mazaný olejem, který se nachází v benzínu. Vyplatí se investovat i do chrániče sluchu proti hluku, i když kvalitnější značky křovinořezů jsou relativně tišší.

Křovinořezy mají víceúčelové použití

Díky adaptéru umí křovinořezy provádět různé práce: sekat trávu jako s vyžínačem (řezná hlava se silon), sekat vysokou plevel (ocelový kotouč – dvou-, tří- nebo čtyřzubý), luční seno (osemzub), ořezávat křoví a kořenové výhonky stromů (trojzubá), ořezávat stromky, např. při přejímce v lesní školce (cirkulárové kotouče se špičatými dlátovými zuby). Některé modely mají pro lepší transport v osobním automobilu dělitelnou hřídel.

Pravidla pro údržbu křovinořezu

Nezapomínejme na to, že do paliva je třeba přidávat olej. Před sezónou je dobré překontrolovat čistotu a neporušenost vzduchového a palivového filtru. Poškozený filtr ihned vyměníme. Pokud používáme žací hlavu na trávu, často dochází k opotřebení, tj sedření silonu. Před sekáním je třeba ho vyměnit za nový. Ostrost řezného nože kontrolujeme po celou sezónu a průběžně ho ostříme. Pokud zjistíme jeho prasknutí nebo jiné závažné poškození, musíme jej ihned vyměnit. Ve spodní části stroje se nachází závitová převodovka, kterou musíme podle potřeby mazat speciálním, k tomu určeným tukem.

Rotační kultivátory

Rotační kultivátor nás zachrání od tradiční dřiny s rýčem, bránou a hráběmi. Především s ním dokonale prokypříme půdu a smícháme ji s kompostem a organickými a průmyslovými hnojivy.

Když kupujeme kultivátor

Vybíráme si ho podle typu konstrukce a účelu použití – ať chceme rotační kultivátor na obdělávání půdy v zahrádkách, vinicích, sadech nebo na úpravu půdy před zatravněním. Nevyužijeme ho na obdělávání půdy jen na jaře před sázením, ale po celé vegetační období, i po sklizni. Pracovní část rotačního kultivátoru sestává z frézovacího bubnu, jehož základem je hřídel. Na něm jsou pevně nebo pružně připevněny charakteristické čtyřhvězdicové nože. Pevné nože mají obvykle tvar písmene L – jsou pravé a levé. Řežou půdu nejen na dně, ale i na stěnách brázdy. Když řežeme např. drn na loukách, používáme spíše přímé nože s mírným zahnutím na koncích, kterými se půda převážně rozřezává a jen nepatrně přemisťuje. Pružné nože se vyrábějí z prutové kruhové oceli.

Hrot nože je zhotoven do tvaru ostrého dláta. Nože při práci půdu velmi jemně rozdrtí, proto jsou vhodné v zahradnictví podobně jako křovinořezy. Pro lepší kvalitu přípravy orné půdy se na kultivátor instalují přídavná zařízení. V zadní části to může být radlice, která umožní vytvářet řádky zejména při výsadbě brambor. Práci rotačního kultivátoru ovlivňuje i funkce brzdící radličky, která při práci zajišťuje kvalitu zpracování půdy. Čím je brzdící účinek větší, tím je zpracování půdy kvalitnější.

Výběr stroje

Při koupi kultivátoru berme v úvahu zejména velikost plochy, kterou chceme obrábět, druh půdy, typ výsadby (zeleninová zahrada, květinová výsadba, sad, vinice, skleník) i způsob obrábění (plošné nebo těžbě). Důležité je i to, zda budeme půdu obdělávat na rovině nebo ve svahu s úhlem nad 7 °. Kultivátor si můžeme vybrat s motorem elektrickým nebo benzinovým, dvoutaktním nebo čtyřtaktním v různých výkonnostních třídách. Ze čtyřtaktních motorů je to tzv. HOBBY a PROFI třída. Kultivátor s dvoutaktním a čtyřtaktním motorem s tlakovým mazáním je vhodný na obrábění pozemků nejen na rovině, ale i na svahu s úhlem nad 7 °. Kultivátory se používají nejen na plošné, ale i na těžbě obdělávání půdy, tzv. plečkování.

Na prokypření půdy mezi osázenými řádky jsou vhodné zejména malé elektrické a benzinové kultivátory, které využijeme v menší užitkové nebo okrasné zahradě. Jde o kultivátory s malým výkonem motoru a malým pracovním záběrem, proto nejsou vhodné pro plošné obdělávání půdy. Tento kultivátor je řešen jako jednoúčelový stroj. K některým typům křovinořezů si můžeme dokoupit adaptér – kultivátor. Takto kombinovaný stroj použijeme na ošetření zeleniny v meziřádků.

Druhy kultivátorů a jejich použití

Kultivátor se skládá ze čtyř základních částí: z motoru, převodovky, kypřicích nožů a radličky. Kypřící nože na převodovku nasazujeme a zajišťujeme dvěma způsoby:
1. každou nožovou hvězdici na hřídeli zajistíme zajišťovacím kolíkem a závlačkou. Je to jednodušší, tzv. plovoucí spojení;
2. každou nožovou hvězdici nasadíme na šestihranné články, jakož i na šestihranný hřídel z převodovky a zajistíme centrálním šroubem. Jde o pevné a silné spojení do náročných podmínek.
Radlička slouží k nastavení hloubky kypřicích nožů. Pokud je radlička ve vyšší poloze, kultivátor jde po povrchu půdy, pokud je nižší, zabírá do hloubky.

Rotační plečky

Je to speciální benzínový kultivátor určený pouze na plečkování v zeleninové, květinové či zemědělské výsadbě. Na obrábění plochy větších rozměrů slouží konstrukce s malou převodovou skříní a motor s výkonem 3,5 až 5 HP. Kypřící nože chrání ze všech stran kryt a dosahují velké obvodové rychlosti. Takový typ kultivátoru zpracuje půdu do hloubky max. 4 cm a slouží výhradně k hubení plevele v řádku a narušení vrchní skořepiny půdy, aby se do země dostaly živiny a vláha. Díky zakrytí nožů se půda při kypření nedostává na listy plodin.

Jednoduchý kultivátor s hliníkovým obalem skříně

Má řetězový a řemenový převod vhodný pro obrábění plochy s menší rozlohou – 3 až 6 arů podle výkonu motoru. Uplatní se v pískových a lehkých půdách bez kamenů na jejich jemné rozdrobení před setím, dále při zapracovávání rozdrceného zahradního odpadu, rašeliny a hnojiva, jakož i na narušení kořenů plevele.

Tyto kultivátory se používají zejména na plošné kypření, ale jejich lehká konstrukce umožňuje i jednodušší těžbě okopávání. Vyrábějí se většinou jako jednoúčelové stroje a jejich konstrukce i výkon motoru jsou určeny přesně na určitou plochu a typ půdy. Pokud kultivátor použijeme v jiných podmínkách, snižuje se jeho životnost. Výkon motoru se pohybuje od 3,5 do 5,5 HP ve vyhotovení HOBBY. Kultivátor se vyrábí v základních šířkách od 35 do 80 cm.

Kultivátor s litinovým obalem skříně

Má šroubovicový převod s řemenovým zesíleným převodem se zpětnou rychlostí. Je vhodný na obrábění plochy s větší rozlohou – podle výkonu motoru od 3 do 20 arů. Obděláte s ním pískové, lehké, středně těžké i těžké půdy bez kamenů.

Používá se na plošné kypření a jeho konstrukce umožňuje i jednodušší okopávání. Namontováním adaptérů se základní stroj dá použít i na sázení a vyorávání brambor, bránění, orání, sečení atd. Jeho schopnosti ocení náročnější malopěstitelé i velkopěstitelé v zeleninové či květinové výsadbě a v menších sadech a vinicích. Výkon motoru se pohybuje od 4,7 do 6,5 HP u typu PROFI. Kultivátor se vyrábí v základních šířkách od 60 do 100 cm.

PROFI kultivátor s litinovým obalem skříně

Má řízení rychlostí dopředu a dozadu se šroubovicovým převodem. S normálními noži se používá na velmi velké plochy s rozměry od 10 do 50 arů na lehké, středně těžké i těžké půdy. S kopinatými noži je vhodný i do těžkých a kamenitých půd. Slouží na plošné kypření, rozkypření a zkultivování starých zatravněných ploch, ve velké zeleninové či květinové výsadbě, ve velkých sadech a vinicích. Jeho výhodou je, že při chodu vpřed se dají měnit otáčky nožů. Výkon motoru se pohybuje od 4,7 do 6,5 HP (benzinový i dieselový motor v provedení PROFI). Kultivátor se vyrábí v základních šířkách od 80 do 120 cm. Pomocí kol z něj vytvoříme malotraktor na orání, vyorávání, sázení, vození, sekání atd.

dobré rady
Před koupí rotačního kultivátoru požádejme o radu odborníka, který má zkušenosti v oblasti malé mechanizace.

Při obrábění větších ploch kupujme raději výkonnější stroje se čtyřtaktním motorem.

Aby nám rotační motorový kultivátor dlouho sloužil, používejme výrobcem předepsané pohonné látky, oleje a maziva.
Velkou pozornost věnujme výměně oleje.
Respektujme bezpečnostní předpisy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup