Květinový záhon jako namalovaný

Když navrhuji květinový záhon – tvarově i barevně zajímavý a celoročně atraktivní, tak trochu závidím malířům a sochařům, jejichž díla po završení zůstávají neměnné. My zahradníci skládáme kompozice ze živých rostlin, které se mění den po dni podle ročního období, rok po roku podle věku; jsou závislé od svého majitele či momentální nálady místního krtka. Díky těmto proměnným je výsledek vždy nejistý.

Oproti výtvarníkům však máme my zahradníci jednu velkou výhodu. Máme možnost uzavřít tichou dohodu s velmi kreativním společníkem, který za nás velkoryse vyretušuje některé naše chybičky. Se samotnou přírodou. Zapomenout na ni a její zákony se nevyplácí. V každém případě je květinový záhon ideální příležitostí na vlastní zahradní tvorbu. Chyby se odpouštějí – při nevhodné volbě rostlin totiž bývá náprava velmi jednoduchá.

Jak udělat co nejméně chyb?

Jednoduchostí nic nezkazíte. Nekombinujte příliš mnoho druhů, určitě ne na začátku. Lepšího efektu docílíte, když vysadíte více kusů z několika druhů, které nepravidelně vystřídáte na větší ploše. Účinek bude zajímavější a hezčí, jako když vysadíte po jednom kuse ze všech druhů, které vám padnou do oka. Při vytváření záhonu (jeho tvaru, kompozice a celkového vzhledu) klidně popusťte uzdu fantazii. Co se týče volby rostlin, držte se raději toho, co znáte, co máte ověřené. Nejjednodušší cesta k úspěchu je okoukat rostliny od sousedů – tak jak to dělaly naše babičky. Oporou vám bude léty ověřená tradice. Pokud toužíte po něčem novém, zkuste vysadit známé rostliny v nezvyklé sestavě.

Jak správně budovat květinový záhon

1. Výběr místa na květinový záhon
Při výběru místa na květinový záhon ve vaší zahradě berte v úvahu světelné a půdní podmínky stanoviště a také vlhkost. Pokud máte pochybnosti o stinném či jinak nevhodném místě, nebojte se. V nabídce rostlinné říše jsou zastoupeny druhy pro všechny „živé“ stanoviště. Na začátek vám doporučuji odbornou literaturu s popisem rostlin vhodných pro různé stanoviště. V ní můžete najít cenné rady, zvláště pokud je výběr druhů omezen specifickými podmínkami vaší zahrady. Neberte to jako nevýhodu. Spíše naopak. Takto zúžený výběr rostlin je pro začátečníky výhodou – nebudete zbytečně plýtvat ve snaze použít vše, co se vám líbí.

2. Správná volba druhů
Abyste neudělali chybu, je třeba dbát na tři důležité faktory:

  • styl a prostředí,
  • vzdálenost pozorování,
  • čas na údržbu.

Styl a prostředí

Při výběru rostlin přihlížejte na prostředí, ve kterém bude květinový záhon. Je samozřejmé, že před venkovským domem nejlepe vypadají klasické babiččiny pestré kvetoucí záhonky. Do přírodního prostředí, například na chalupu, se hodí rostliny, které mají charakter více přírodnější než přírodní (luční květiny a podobně). Do okolí moderního městského domu můžete klidně vybrat i exotické rostliny.

Vzdálenost pozorování

Dalším kritériem při výběru květin je velikost budoucího záhonu a také jeho odstup od místa, odkud jej budete nejčastěji pozorovat. Na velké ploše, kterou budete pozorovat z delší vzdálenosti, použijte více kusů z jednoho druhu vyšších rostlin. Na malém prostoru si můžete pohrát s detailem – například s drobnými nízkými rostlinami.

Čas na údržbu

Kolik času jste ochotni věnovat péči o květiny a kde končí radost a začíná nepříjemná povinnost? Nejnáročnější jsou letničky, o něco méně dvouletky a nejméně trvalky. Proč?

Letničky

Označení letničky se používá pro květiny, které žijí jen jeden rok. V poměrně krátkém čase po výsevu rozkvetou a vytvoří semena a v témže roce odumřou. Většina z nich vyžaduje světlé slunné stanoviště, písčito-hlinitou půdu, pravidelnou zálivku a přihnojování. V květinové říši jsou to princezny, o které se musíte hodně starat.

Dvouletky

Patří do stejné kategorie jako letničky, jejich růstový cyklus je však rozložen do dvou let – první rok po výsevu se vyvinou, přezimují a druhý rok kvetou, vytvoří semena a většinou odumřou. (V mírných klimatických podmínkách však mohou růst i více let). Typickými představiteli jsou pomněnka, sedmikráska či maceška.

Trvalky

Jsou to rostliny, které vydrží na stanovišti několik let (samozřejmě, pokud zvolíte ten zprávy druh).

Jak vybrat ty správné květiny pro květinový záhon?

Je nezbytné pro květinový záhon akceptovat:

  • podmínky stanoviště
  • tvar rostliny
  • vzhled listů
  • květiny.

Může se stát, že si objednáte rostlinu ze zásilkového katalogu, ve kterém vás nalákala šikovně nafocená záplava pestrých květů, a pak se ji snažíte někam „píchnout“. A to je přesně opačný postup, jaký doporučuji. Podmínky stanoviště jsou prvořadé – přes toto pomyslné síto lze vyřadit rostlinné druhy nevhodné do vaší zahrady. Z těch, co zůstanou, si nejprve zvolte vzhledově stálejší druhy, o které se můžete opřít v celkové kompozici. Následně si při volbě konkrétního druhu rostlin všímejte tvar a barvu listů. Působení květů je sice intenzivní, ale krátkodobé; na zbytek rostliny se budete dívat podstatně delší dobu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup