Kam umístit lavičky či židle

Kam si sednout v zahradě? Nebude to vyprávění jen o různých typech židlí a laviček, ale zejména o jejich umístění. Pod přístřeškem nebo širým nebem, se zabudovaným nebo s přenosným nábytkem pro dva či deseti lidí – to závisí na účelu i prostředí.

Kam umístit lavičky či židle

Ve většině zahrad může být až několik míst na odpočívání. Relaxovat můžete v klidu, na houpačce, v sedě, vleže, s něčím k zakousnutí nebo jen s knížkou či časopisem. No dobře, i s notebookem … Jedno by však všechna místa na posezení měli mít společné – krytý záda. V genech nebo, chcete-li, v podvědomí máme zakódovanou potřebu mít krytá záda, dokonce i na místech, kde se chceme jen kochat krásným výhledem. Pokud právě pochybovačně kroutíte hlavou, mám pro vás tip: když budete příště v restauraci, všimněte si, která místa jsou obsazena jako první. Téměř vždy ty v koutech a podél stěn. V zahradě je to stejné. Oporou při vytváření příjemného zahradního zákoutí může být budova nebo obvodová zeď, případně si můžete postavit něco „pevného“, kam umístíte lavičky či židle dodatečně.

Materiálové variace pro lavičky

Na vybudování útulného a bezpečného zátiší máte k dispozici celou řadu materiálů. Mezi ty klasické patří zděné stěny (z kamene, cihel, betonových tvarovek atd.) A dřevo v nekonečném množství podob. Z lehčích materiálů výborně poslouží proutí, různé trávy či kovové konstrukce vyplněné pevnými umělými textiliemi. V stinných zahradních partiích, kde se budete snažit zachovat co nejvíce denního světla (nejen pro sebe, ale i pro souseda), můžete použít sklo, vhodné jsou například skleněné tvarovky, takzvané luxfery, za které umístíte lavičky i židle a stůl.

Stolování na čerstvém vzduchu

Při volbě místa na odpočinek si je třeba nejprve uvědomit, jaký účel bude plnit. Stolování venku patří mezi nejoblíbenější zahradní činnosti. Pokud zde chcete příležitostně snídat, obědvat a večeřet, stůl i se židlemi by měly být co nejblíže u kuchyně. V opačném případě může velmi rychle zvítězit pohodlí. Jde o situace, kdy opadne prvotní nadšení z nového místa ve vzdáleném zahradním koutě, kde si prožijete pár hádek typu: Já jsem šel po otvírák včera, dnes si na řadě ty. To se raději najíte doma. Ideálním místem na stolování je obytná terasa, která navazuje na kuchyň, jídelnu či obývací pokoj. Většinou je součástí projektu a stavby rodinného domu. Na takovou zpevněnou plochu stačí umístit lavičky a stůl, případně slunečník. Pokud přece jen musíte terasu budovat dodatečně, v první řadě zvažujte její snadnou dostupnost – každý metr a schod.

Na stolování je ideální lehký, může být i stohovatelný, zahradní nábytek – raději samostatné židle než lavice (jejich počet by měl odpovídat počtu členů domácnosti plus minimálně další dvě pro hosty). Výhodnější je oválný nebo kulatý stůl, protože v případě potřeby se za něj vejde více lidí. Praktické je mít po ruce i malý odkládací stolek. Z bohaté nabídky si vybírejte tak, abyste sjednotili styl zahradního posezení s domem, stejně podstatná je i údržba nábytku a jeho umístění (skladovatelnost, odolnost proti povětrnostním vlivům, pokud bude trvale umístěn venku).

Dalším vyhledávaným místem v zahradě bývá prostor určený pro opékání a grilování – u krbu, grilu či obyčejném ohništi. Jelikož se příliš často nevyužívají, jako například terasa určená na stolování, mohou být soustředěny i v odlehlejším koutě zahrady. Dobře vypadají a také slouží různé zákoutí doplněné pergolami a napevno zabudovanými lavicemi. Kapacita takového posezení by měla odpovídat minimálně dvěma rodinám. Oslnění zde není až tak podstatné, protože se využívají spíše večer a často je zakrývá střecha nebo pergola. Ideálními místy na přátelské a rodinné posezení jsou původní vnitřní prostory, které se po otevření jedné či dvou stěn propojí se zahradou a stanou se vnějšími „místnostmi“. Mohou vzniknout i ve stodole či jiných vedlejších stavbách. Praktické je, pokud je blízko krbu nebo grilu přívod vody.

Chvíle rozjímání

Každý z nás občas vyhledává samotu – při opalování na lehátku nebo s knihou v ruce v tichém koutě uprostřed zeleně. Nejpříjemnější místa na slunění jsou v blízkosti vody – u jezírka, rybníku či bazénu. I malé vodní prvky (o kterých jsme psali v minulém čísle), jako jsou fontánky a keramické nádoby, působí blahodárně na lidskou psychiku. Ze zahradního nábytku jsou na vylehávání na sluníčku nejvhodnější lehké a pohodlné polohovací lehátka, které můžete jednoduše přemístit podle potřeby o kus dál nebo pod střechu, když začne pršet.

Romantická zákoutí

Patří mezi příjemnější zahradní partie a lze je vytvořit téměř všude. Vhodná místa najdete pod kvetoucím stromem, vedle keře či trvalkového záhonu, ba dokonce i v upravené užitkové zahrádce. Postačí zde umístit starší židle či lavičky jistě oceníte patinu získanou časem. Takové kusy nábytku se stávají architektonickými detaily, při kterých vás už jen pohled na ně bude těšit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup