Jak se starat o dřevěný plot

Nejrozšířenější ochrana pozemku je oplocení, jde o nejlevnější a nejjednodušší řešení bezpečnosti na vašem pozemku. Nejobvyklejší doposu bývá plot dřevěný, není tolik nákladný a spousta kutilů si ho vyrobí a udržuje samo. Na co však dbát?

Barva ředitelná vodou

Pro začátečníky doporučíme barvu ředitelnou vodou, práce s nimi je jednodušší. Není třeba je míchat s ředidly, štětce a jiné pracovní pomůcky se snáze čistí a případné neštěstí ve spojení s pracovním oděvem se také lépe řeší. Nezapomeňte však dřevo nejprve pořádně očistit a odmastit. Nanášíme 2-3 vrstvy v rozmezí 24 hodin mezi dvěma vrstvami.

Syntetická barva

Těžší příprava přinese kýžený výsledek, barva lépe přilne k podkladu, snadněji si navíc poradí s některými nedostatky. Hůře se však odstraňuje v případě nehod. Pokud se vám však třese ruka, je lepší zvolit první variantu. Nanášíme 2-3 vrstvy v rozmezí 24 hodin mezi dvěma vrstvami.

Ochrana dřeva

Materiál určený ke zpracování je třeba ošetřit biocidním prostředkem, ten zabrání řádění hmyzích škůdců. Zároveň vás zbaví hub a plísní, které taktéž dovedou udělat neplechu. Dále je třeba provést vrchní ochranný nátěr. Všeobecně se využívá tenkovrstvá lazura, popřípadě některé oleje. Odpuzují vodu, chrání před UV zářením, případně si poradí i s dalšími přírodními vlivy. Díky svému složení nepraskají a neloupou se, zkrátka ideální podklad na pozdější údržbu.

Renovace

Ve správném případě by člověk měl plot rozebrat na plaňky a každou samostatně a důkladně ošetřit. V realitě však na takovéřešení nikdo čas nemá. Proto je nejjednodušší plaňky na plotě lehce ohoblovat tak, abychom odstranili vrstvu starého ochranného prvku, ale nepoškodit dřevo samotné. Zároveň není od věci jednou za dvě renovace provést aplikaci napouštědla. Následně naneseme nové vrstvy barviva.

Renovaci je dobré provádět v rozmezí dvou až pěti let, vždy lepší již po dvou letech, pro zachování kvality a vzhledu dřeva.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup