• Home »
  • Bydlení »
  • Jak na pronájem v Brně, když ceny stouply jen oproti loňsku o dalších 8 %? Zastaví se konečně růst nájmů nebo je zlepšení situace stále ještě v nedohlednu?

Jak na pronájem v Brně, když ceny stouply jen oproti loňsku o dalších 8 %? Zastaví se konečně růst nájmů nebo je zlepšení situace stále ještě v nedohlednu?

Jak na pronájem v Brně při stále rostoucích cenách? Jakým způsobem se v možnostech, které vám toto město skýtá, vůbec zorientovat? A víte alespoň zhruba, na co si dát pozor ve chvíli, kdy kýžený byt najdete, a má dojít k podpisu smlouvy? Projděte si pár následujících řádků a možná, že vám některé z informací, které vám na nich přinášíme, budou brzy k užitku.

Jak na pronájem, když je zájemců víc než volných bytů?

Odpověď na tuto otázku se určitě nehledá nijak snadno, ale dodržení několika jednoduchých pravidel by vám v takové situaci přece jenom trochu pomoci mohlo.

1) Je samozřejmě jen logické, že se nebudete poohlížet po bytech, které se nacházejí v centru města. Ty bývají zpravidla o poznání dražší, než je tomu v dalších a především pak okrajových lokalitách větších měst, jakými jsou třeba právě Brno, Praha či třeba západočeská Plzeň.

2) Konkrétně v Brně se pokuste vyhnout rovněž oblastem poblíž kampusů a fakult a to z jednoho prostého důvodu. Tato místa jsou totiž ve zvýšené míře vyhledávána studenty, a jelikož jich ve městě působí desítky tisíc, má to na ceny v dané lokalitě nezpochybnitelný vliv. Královo Pole, Bohunice či Brno-střed jsou toho názorným příkladem.

3) Jestliže jsou vaše finanční možnosti omezené, nemůžete pochopitelně chtít bydlet na 100 metrech čtverečních, ale budete se muset smířit s prostorem o poznání menším a tedy i levnějším. Zmenšování podlahové plochy bytů je ostatně trendem a to především s ohledem na cenovou hladinu, které v posledních letech nemovitosti v tuzemsku dosáhly.

4) Když už se vám podaří nějaký zajímavý a cenové dostupný pronájem najít, neváhejte majiteli poskytnout co nejvíce záruk. Krom běžně požadované kauce je stále obvyklejší také to, nabídnete-li například nějaké reference od zaměstnavatele stran vaší spolehlivosti a finanční stability. Může vám to před ostatními zájemci o vyhlédnutý byt poskytnout určitou výhodu.

Poptávka po nájemních bytech roste

A není divu. Na vlastní nemovitost totiž dosáhne stále méně lidí a to jak z prostého důvodu vysokých cen, tak nově i proto, že byly banky nuceny vyslyšet požadavek ČNB a zpřísnit pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. K rozhodnutí poohlédnout se po nájmu je tak dotlačeno zase o několik procent obyvatel více. O nezdravé situaci na trhu s bydlením navíc vypovídá skutečnost, že se to už týká i lidí ze střední vrstvy, kteří by vzhledem ke svým příjmům neměli mít s pořízením vlastního bytu až tak velké problémy. K tomu by ale musel být splněn rovněž jeden základní předpoklad. Jaký? Muselo by se podstatně více stavět. Pokud jde o zmiňované hypotéky, v Brně na to jdou po svém a chystají se jejich zhoršenou dostupnost lidem vynahradit zakládáním družstev.

Málo novostaveb žene ceny vzhůru

Dlouhodobé zdražování nemovitostí určených k bydlení je způsobeno především zcela poddimenzovanou výstavbou přinejmenším celé poslední dekády. Připočte-li se k tomu atraktivita mnoha našich měst, k nimž Brno bezesporu patří, máme tu mix faktorů, který tlačí ceny bytů vzhůru. Týká se to samozřejmě nejenom prodejních cen, ale potažmo také výše nájemného, které vlastníci drahých nemovitostí požadují. Výsledkem je to, že průměrně velký byt o přibližné podlahové ploše 60 m2, který v Brně patří zároveň k těm nejžádanějším, dnes jen stěží pořídíte za méně než 3,5 milionu korun. Na nájem takové nemovitosti si pak měsíc co měsíc musíte připravit přinejmenším 13 tisícovek, poplatky za služby a energie nepočítaje.

Našli jste byt? Pak si dejte pozor na tyto 3 věci

Ve chvíli, kdy se vám poštěstí narazit na takový pronájem, který zhruba vyhovuje vašim představám a zároveň odpovídá i vašim finančním možnostem, ohlídejte si především následující záležitosti.

A) SMLOUVA – Kvalitně zpracovaná smlouva je pro bezproblémové užívání bytu nepostradatelná! Měla by obsahovat nacionále vaše i majitele, dále specifikaci bytu, výši nájmu a také datum i způsob úhrady. Délka platnosti smlouvy rovněž nesmí chybět!

B) KONTROLA BYTU – Smlouva musí obsahovat také tzv. předávací protokol, jehož obsahem je popis celkového stavu nemovitosti. Jde o soupis vybavení a také o výčet zařízení určených k měření spotřeby vody, plynu a elektřiny a to včetně jejich stavu ke dni předání.

C) ZBYTEK DOMU A „DOMOVNÍ ŘÁD“ – Vědět, kde jsou v domě umístěny hlavní uzávěry vody či plynu, by mělo být samozřejmostí a rozumný majitel vás s takovými věcmi určitě seznámí stejně jako s tím, které ze společných prostor a za jakých podmínek vám budou přístupné.

Lepší časy nadohled?

Do svízelné situace se tedy díky stále stoupajícím cenám nemovitostí dostává více a více lidí, jejichž šance na koupi něčeho vlastního se pomalu rozplývají. Tito lidé tak proti svojí vůli rozšiřují řady potenciálních nájemníků a přispívají i k dalšímu růstu nájmů. Vzhledem k tomu, že k nejatraktivnějším místům pro život patří vedle Prahy a několika dalších měst republiky právě Brno, nejsou zde vaše vyhlídky na slušné bydlení za rozumnou cenu zrovna ideální. Přesto se však jistě najde něco také pro vás a to obzvláště v případě, že příliš nespěcháte. Současnou nabídku pronájmů by totiž v dohledné době mohly rozšířit i některé z bytů, jejichž výstavba je otázkou několika nejbližších let. Řada nových a často i rozsáhlých projektů je totiž doslova na spadnutí a mohla by situaci s dostupným bydlením o poznání vylepšit. Snad.

Nebo v to už nedoufáte a jste smířeni s aktuální cenovou hladinou? A jaká výše nájemného je pro vás ještě vůbec přijatelná?


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup