4 nejlepší podlahy do ložnice

Říká se, že je to právě matrace , na čem záleží nejvíce. Od kvality matrace závisí kvalita spánku.

Toto je do značné míry pravda. Většina článků o matracích je však z pera výrobců nebo prodejců matrací. V matracích je prostě daleko více peněz než v postelích či jiných součástech ložnice.

Přitom podlaha ložnice je pro tento intimní prostor mimořádně důležitá. Je to právě podlaha, se kterou máte poslední kontakt předtím, než ulehnout do postele. Zároveň je to první věc, se kterou se setkáte ráno po probuzení se.

U podlahy v ložnici je třeba dávat pozor nejen na barvu a její estetickou stránku, ale i na povrchové vlastnosti či životnost.

1) Koberce

V moderních státech Evropy a Severní Ameriky je koberec asi nejčastějším řešením podlahy v ložnici. Koberec není žádný moderní vynález – lidstvo ho v různých podobách zná již několik tisíc let. Největší rozdíl oproti minulosti je cena – díky moderním technologiím jsou ceny koberců velmi dostupné. Není to tak dávno, kdy byly koberce považovány za symbol luxusu. Dnes si je může dovolit úplně každý.

Asi největší výhodou koberců je jejich povrchová struktura. Koberce jsou mimořádně příjemné na dotek. Jsou tak ideální volbou z pohledu pohodlí chůze. Na kvalitním koberci je chození naboso příjemným zážitkem. Povrchová struktura koberců je však velmi různorodá. Nejlevnější koberce věru vaše chodidla velmi nepotěší. Naproti tomu ty nejkvalitnější koberce nabízejí téměř dokonalý komfort.

Jednou z výhod koberců, na kterou se často zapomíná, jsou jejich izolační vlastnosti. I ten nejtenčí koberec má tepelně a zvukově izolační vlastnosti. V některých situacích to může představovat významnou výhodu.

Největší nevýhodou koberců je jejich náročnost na údržbu. Udržet koberec v čistém stavu opravdu není jednoduché. Špína se do koberce dostává lehce – opačným směrem to už jde mnohem těžší. I ty nejlepší udržované koberce jsou bohatým zdrojem prachu a roztočů. Alergikům se při kobercích žije opravdu těžko. K dispozici je široká paleta zařízení a prostředků na čištění koberců. Žádný koberec však nezůstane čistý bez náležitého úsilí.

2) Dřevěné podlahy

Za druhou nejlepší volbu pro ložnici se považují dřevěné podlahy. Historicky je to velmi používané řešení. Dřevěné podlahy neposkytují takový vysoký stupeň komfortu jako koberce, stále však mají několik vlastností, pro které je milujeme.

Dřevo je přírodní materiál, který dokáže ložnici z estetického pohledu dodat něco výjimečného. Dřevo jednoduše působí dobře na lidskou psychiku a ložnice je přesně místo, kde chceme mít klid a relaxovat. Dřevo spánku jednoznačně pomáhá.

Další podstatnou vlastností dřevěných podlah jsou jejich tepelné vlastnosti. Dřevo je teplé na dotek. Chůze po dřevěné podlaze tak není taková příjemná jako po koberci, rozhodně však při takovém pohybu nebude trpět.

Dřevěné podlahy jsou na rozdíl od koberců daleko méně náročné na údržbu. Prach i roztoče zůstanou na povrchu podlahy. Podlahu tak lze lehce zamést či setřít mopem. Velkou výhodou je i možnost opravy. Škrábance či jiné estetické vady je možné vybrousit a přivést do původního stavu.

3) Vinylové podlahy

Vinyl je stejně jako dřevo teplé na dotek. Při chůzi naboso určitě nebude trpět.

Asi největší výhodou vinylových podlah je jejich téměř nekonečná možnost přizpůsobení povrchu. Vinylovými podlahami lze imitovat prakticky jakýkoliv přírodní či umělý povrch. A to věrně – aniž by bylo na první pohled jasné, že jde o napodobeninu.

Vinylové podlahy mají největší výhodu oproti dalším podlahám (kromě dlažby) v koupelně. Vinyl je odolný vůči vodě, takže jí může být vystaven i po delší dobu.

Hlavní nevýhodou vinylových podlah je vliv jejich výroby na životní prostředí a uvolňování těkavých látek přímo z podlahy. Tyto problémy jsou díky moderním technologiím do značné míry dnes vyřešeny. Vinylové podlahy však z pohledu zdraví jsou určitě horší volbou jako podlahy dřevěné. Proto stojí za otázku, zda chcete mít takový materiál v místnosti, kde trávíte třetinu svého života.

4) Laminátové podlahy

Velmi oblíbeným druhem podlahy. Je to levný materiál, který si dokáže sám položit i ne právě nejzručnější kutil. Laminátové podlahy dokáží velmi věrně imitovat přírodní materiály. Zejména u těch kvalitnějších výrobcích byste museli podlahu studovat zblízka, abyste věděli říci, že jde o napodobeninu.

Zde však výhody laminátových podlah končí. Na rozdíl od dřeva nejsou takové odolné a časem se povrchová ochranná vrstva opotřebuje a začne to být vidět. Laminátové podlahy se nedají opravit. Můžete je pouze vyměnit – to je však jednoduché. Nejsou potřeba žádné bourací práce.

Laminát se do ložnice nehodí i z důvodu, že je na dotek chladný. Na rozdíl od dřeva, koberci či vinylu chůze po tomto druhu podlahy rozhodně nebude nejpříjemnější. Jediným spolehlivým řešením je zabudování podlahového topení, které bude celou podlahu vytápět. Případně můžete použít menší koberce, které alespoň částečně umožní pohyb naboso v ložnici.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup