12 triků, jak opticky zvětšit malou ložnici

Ne každý má doma takový luxus, že prostor ložnice není problém. Většina z nás se musí při zařizování ložnice omezovat dostupným prostorem. A zejména v bytech toho prostoru ložnici  mnoho místa nezůstane.

Fyzické zvětšení ložnice je ve většině případech nemožné. Na 12. patře jste omezení na sto procent. V domech je rozšíření ložnice sice teoreticky možné, sotva se však do něj někdo pustí.

Skutečné zvětšení ložnice však není jediným řešením. Daleko dostupnější alternativou je její optické zvětšení. Rozměry se nezmění ani o milimetr – přesto však budete mít pocit, že spíte ve větší místnosti. A na tom záleží.

Přečtěte si následujících 12 tipů, jak opticky zvětšit ložnici. Nechte se inspirovat a zrealizujte tyto nápady. Pokud jste s velkou ložnice spokojeni, stejné nebo podobné triky můžete využít i jiných místnostech.

1 – vymalujte stěny světlými barvami

Toto zjištění není nic překvapujícího. Světlejší stěny odráží více světla a místnost tak působí světlejší, a tedy v konečném důsledku i prostorněji. Z pohledu optické velikosti je nejlepší volbou bílá barva. Ani z daleka to však neznamená, že se od této barvy nemůžete odchýlit. Barvy mají totiž významný vliv na kvalitu spánku a na psychiku člověka jako takovou.

Mnohé výzkumy ukazují, že jednou z nejlepších barev na spánek je modrá. Pokud namalujete stěny ložnice světlou modrou, určitě nic nezkazíte ani z prostorového, ani spánkového hlediska.

2 – namalujte strop tmavší barvou

Případně se nebojte zaexperimentovat a být u stropu odvážnější. Výrazné vzory jsou vítány. Celé to funguje na jednoduchém principu. Výrazná barva či zajímavé vzory oklamou mozek, aby věnoval zvýšenou pozornost této části místnosti – a to zase vede k pocitu větší místnosti.

3 – používejte nábytek šetřící prostor

Zde vás určitě napadala postel s úložným prostorem. Na takové řešení postele je však třeba si dát pozor. Ušetříte sice prostor na ukládání nejrůznějších věcí – zároveň však snížíte vzdušnost matrace. K tomu, aby se v matraci zbytečně nehromadila vlhkost (což vede k množení mikroorganismů), je třeba, aby byl ze spodní strany dobře odvětraný. Ideální je postel na vysokých nohách bez úložného prostoru.

Různé druhy matrací mají různé nároky na větrání zespodu. Pěnová matrace by určitě neměl být položen na posteli s úložným prostorem. Pružinové matrace si však s takovým omezením dokáží poradit mnohem lépe.

4 – vyhoďte z ložnice zbytečný nábytek

V tomto případě je takový minimalismus z nouze ctnost. Ale funguje to. V ložnici toho nábytku opravdu hodně nepotřebujete. Nutností je snad jen postel, rošt a matraci (a někteří „dobrodruzi“ si vystačí i s matrací samotnou). Platí to za předpokladu, že ložnici používáte výhradně na spaní. Takto by to mělo být za ideálních podmínek. Je však více než běžné, že ložnice jsou využívány i na jiné věci – práci za počítačem, domácí posilování, sledování televize a tak dále.

5 – držte vše při zemi

Vysoké skříně, poličky, stoly či židle optické velikosti ložnice rozhodně neprospívají. Zahalují tak stěny a z místnosti budete mít pocit, že je menší. Snažte se místo toho do ložnice umisťovat nižší nábytek. Namísto klasické skříně použijte raději dvě komody. Snažte se nechat odhaleno co možná největší plochu stěn.

6 – průsvitný nábytek

Vůbec to není tak složité, jak se to na první pohled může zdát. Začít můžete například výměnou klasického dřevěného stolku za stolek se skleněnou deskou. Poměrně snadno jsou dostupné židle z průsvitného plastu či další kusy nábytku, které nebudou světlu bránit v pohybu v ložnici.

7 – zrcadla dělají divy

Asi nejúčinnějším nástrojem optického zvětšování prostoru jsou zrcadla. Nejenže dokonale odrážejí všechno světlo – zejména však vytvářejí iluze hloubky. Zrcadlem v ložnici prostorově rozhodně nic nezkazíte. Zázraky se však nedějí náhodou. Nejlepších výsledků dosáhnete důsledným plánováním umístění zrcadel.

8 – vyberte barvy uváženě

Opticky prostorná ložnice nikdy není náhodnou směsí barev. Je třeba plánovat. Méně barev je vždy lepším řešením. Vyberte si pár barev držte se jejich striktně i u těch nejmenších detailech.

9 – police

Pokud potřebujete skladovat nějaké věci, lepším řešením než klasické skříně jsou police. V nabídce je velké množství druhů polic a poliček. Spokojeni budou i designově nejnáročnější lidé.

 

10 – používejte menší lampy

Místo jednoho velkého zdroje světla instalujte několik menších. Taková změna změní naši pozornost – ta bude upřena na větší část ložnice. Bodová světla v podhledech jsou v takovém případě ideálním řešením.

11 – nepoužívejte dlouhé závěsy

Nejhorším řešením jsou závěsy, které se táhnou téměř od stropu po podlahu. Zakrývají tak téměř celou plochu stěny. Už z předchozích bodů je jasné, že tudy cesta k optickému zvětšování místnosti nevede. Čím více plochy stěny zůstane odhalené, tím z pohledu optické velikosti lépe.

12 – světlé barvy ložního prádla

Světlé barvy nejsou dobrým řešením pouze u stěn. Opticky pomůže i světla ložní prádlo. A nejen to. I další prvky ložnice by měla být světlejší (dle možnosti)

Základem by měla být designová jednoduchost. Méně je v tomto případě více. Ložnice by měla být místem vytvořeným na spánek. Práci, sledování tv nebo jídlu můžete k plné spokojenosti provádět i v jiné místnosti. Vašemu spánku to jen prospěje.

Další zajímavé články:


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup