10 způsobů, jak snížit množství prachu v domácnosti

Prach je náš věčný společník. Je všude a nikdy se ho úplně nezbavíme. Nemá význam být zbytečně optimistický. Prach zde s námi zůstane s velkou pravděpodobností navždy.

Prach za normálních okolností pro lidské tělo nepředstavuje výraznější nebezpečí. Žijeme s ním od nepaměti, a tak jsme na něj evolučně připraveni. Tělo má řadu mechanismů, které limitují množství prachu, které se dostane do těla.

 

Prach však může být nebezpečný ve dvou situacích – při lidech s narušenou imunitou a v situacích s extrémní koncentrací.

Zdravé tělo na malé množství prachu vůbec nereaguje. Imunitní systém si s tím umí poradit. Pokud však máte nějakým způsobem narušen imunitní systém (například jste alergik), prach představuje hrozbu. Narušený imunitní systém vyhodnotí i malé množství prachu jako velkou hrozbu a jeho odpověď na ni je nepřiměřená.

Zvýšené koncentrace prachu mohou mít negativní vliv i na zdravého člověka. Nesmíme zapomínat ani na to, že v domácnostech se prach z velké části skládá z odumřelé lidské pokožky – tedy z organického materiálu, který umí mnohé mikroby využít jako potravu. Prach v domácnosti tak tvoří základ výživy roztočů či plísní.

Držení prachu na uzdě vyžaduje důsledné a pravidelný úklid. V tomto textu se nebudete věnovat běžným technikám úklidu. Podíváme se na několik zajímavých tipů, jak si situace s prachem usnadnit.

1 – investujte do kvalitních rohoží, které prach zachytí

Nejlepší cestou boje proti prachu je, jak jinak, prevence. Vždy je lepší zabránit prachu vniknout do domácnosti, než ho později pracně odstraňovat.

Rohož před vstupní dveře je jednoduchá a hlavně levná cesta, jak se zbavit prachu. Velká část prachu je tvořena právě špínou, která se do domácnosti dostává spolu s botami. Většinou jde o usušené bláto, které se za správných okolností velmi snadno víří v interiéru.

Samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění rohoží. Čím čistší rohož, tím má vyšší schopnost zadržet prach před prahem domu či bytu.

2 – zlepšete péče o domácí zvířata

Jak již bylo zmíněno, velká část prachu v domácnostech je tvořena odumřelými částmi pokožky. Další významnou složkou jsou vlasy, chlupy a jejich části. Lidé si často neuvědomují, že zdrojem těchto nečistot nejsou jen oni sami, ale i jejich domácí mazlíčci. Kromě majitele je tak třeba pravidelně sprchovat i domácí zvířata.

Zvýšená péče o psa či kočku dokáže v tomto směru výrazně pomoci. Čisté domácí zvířátko vede k méně zaprášené domácnosti.

3 – neotvírejte okna

Jakkoli se to na první pohled může zdát zvláštní, zavřená okna opravdu snižují prašnost. Prach totiž do domácnosti přichází většinou z venku. Vítr přes okna přežene pylová zrnka, spóry plísní a různé další částice.

Je zřejmé, že bydlet v domácnosti bez větrání není dobrý nápad. Takto problém s prachem určitě nevyřešíte.

Moderní domy však fungují v tomto směru lépe – využívají automatické větrání – větrání se neděje přes okna, ale přes samostatný větrací systém, kde vzduch prochází přes filtr. Takto do domácnosti dostanete čistý vzduch bez žádných nečistot.

4 – zbavte se koberců, které zadržují prach

Koberce jsou sice pěkný interiérový prvek, z pohledu prachu jde asi o nejhorší možné řešení. V koberci se usazuje velké množství prachu, které se dostává zpět do vzduchu vždy, když na něj vstoupíte. O koberce se samozřejmě dá starat a množství prachu snižovat. Pravidelná údržba koberců je však extrémně náročná. Nyní nemáme na mysli vysávání, protože takový způsob péče o koberec vede k velkému víření prachu v místnosti.

5 – pravidelně čistěte polštáře

Na polštáře se často zapomíná. Povlečení či plachty se perou pravidelně, také v polštářích se hromadí prach. Polštáře můžete vyprat sami doma, nebo je donést do nejbližší čistírny. Pro kterýkoliv způsob čištění polštářů se rozhodnete, odměněni budete čistší ložnicí.

6 – vlhký mop – efektivní zbraň proti prachu

Proti prachu se nejefektivněji bojuje pomocí vlhkosti a vody. Nic nedokáže tak eliminovat prach na podlaze jako dobře navlhčený mop. Při takovém čištění nemusíte používat žádné speciální prostředky. Voda je v tomto směru dokonalý čistič. Navíc voda nemůže být ekologičtější. Můžete jí použít, kolik jen chcete, aniž jste jakkoli negativně ovlivnily životní prostředí.

7 – vysávejte nejen koberce

Vysavači se obvykle čistí pouze koberce. V principu však žádné takové omezení neexistuje. Vysávat může záclony, závěsy či pohovky. Případně i další zařízení v domácnosti. Nemusíte na to používat pouze klasický velký vysavač. Prodávají se i speciální menší vysavače, kterými se dostanete prakticky všude.

8 – čistěte žaluzie

Žaluzie jsou neustále vystavovány velkému množství prachu. Jediný způsob, jak s tím něco dělat, je žaluzie pravidelně čistit. Není to však právě nejjednodušší činnost. Z tohoto důvodu mnoho lidí dává před žaluziemi přednost roletám či jinému druhu stínící techniky, jejíž čištění je jednodušší.

9 – instalujte čističku vzduchu

Proč nevyužít technologické novinky? Hlavně když jsou cenově relativně dostupné? Čistička vzduchu je elegantní řešení, jak výrazně snížit prašnost v domácnosti. Čističky vzduchu fungují na velmi jednoduchém principu – malý ventilátor prohání vzduch filtrem, který zachycuje nečistoty. Účinnost čističek vzduchu do značné míry závisí na druhu a kvalitě použitého filtru.

10 – pravidelně měňte filtry

Pokud máte doma čističku vzduchu, nezapomínejte na to, že filtr je účinný pouze tehdy, když je čistý. Totéž platí i při vysávání, digestoři a dalších zařízeních v domácnosti, které využívají vzduchové filtry. Prach se v nich usazuje ve velkém množství.


Jak bude reklama vypadat?
-
Tato pozice pro vaši reklamu již od 50 kč.
Zobrazit formulář pro nákup